שְרִי סְוָומִי וִישְנוּ דֵיוָוַנַנְדָה סָרַסְוַואטִי מָהַרַג'

סוומי וִישְנוּ דֶיוָונַנְדָה נולד ב 31 בדצמבר 1927 בקֶרָאלַה הודו, כקוּטָן נָאִיר. הוא עזב את קֶרָאלַה בה קיבל את השכלתו לאחר סיום בית הספר. הוא עסק בהוראה לזמן מה, ולאחר מכן הצטרף לצבא ההודי. בעודו מחפש נייר שלא היה במקומו, נפל לידו פלייר עם הכותרת "סָדְהַנַה טָטְוַוה" שנכתב על ידי סוומי שיבננדה. ההנחיות הפרקטיות בפלייר משכו אותו לפגוש את סוומי שיבננדה. הוא יצא לדרכו, ושהגיע לרישיקש החל ללמוד אצל סוומי שיבננדה. מאוחר יותר הוא ביקר באשרם עוד מספר פעמים ולבסוף כשהגיע לאשרם בשנת 1947 כדי להשתתף בחגיגות היובל של סוומי שיבננדה, אמר לו המאסטר "השאר כאן", והוא נשאר. מורו סוומי שיבננדה חנך אותו למסדר הסָנִיָיסַה המקודש, במהלך החג המקודש מָהַהשִיוָורַטְרִי, בפברואר 1949, ונתן לו את השם סוומי וִישְנוּ דֶיוָונַנְדָה.
כשהגיע לאשרם הוא התעניין במיוחד בתורת ההָאטָא יוגה, הוא הביא איתו
ידע בתורה זו עוד מתקופת היותו בקֶרָאלַה. מאסטר שיבננדה שהיה מודע ליכולותיו, הפך אותו לפרופסור להאטא יוגה באקדמית היער של האשראם, הייתה זו העבודה היחידה שעשה במשך מספר שנים. בתקופת היעדרותו של סוומי מָדְהָוָונָנַדַה מהאשראם ומתפקיד המזכיר הכללי של האשרם, מונה סוומי וִישְנוּ דֶיוָונַנְדָה כמזכיר האשראם על ידי סוומי שיבננדה, היה זה בשנים 1955-1956. בשנים אלו, כשהמצב הפיננסי של האשראם היה קשה, סוומי וִישְנוּ דֶיוָונַנְדָה עבד קשה לא רק כמזכיר וכמנהל אלא גם לקח אחריות גדולה בדאגה לבנייתו של מקדש שנקרא שְרִי גורו מָאנְדִיר. הוא חתר רבות להשלים את מטרתו שכמובן הושלמה בסופו של דבר. בשנת 1957, תלמידים שהיו מקורבים אליו בעקבות הלימוד שקיבלו ממנו, התעניינו בו עד כדי כך שהזמינו אותו לארצותיהם מחוץ להודו. הוא קיבל את ההזמנה, וברשותו של סוומי שיבננדה נסע למלזיה, הונג קונג ויפן. מיפן המשיך לאמריקה שם יסד את מרכזו הקבוע במונטריאול קנדה. הוא פתח מרכזים נוספים בארצות-הברית וגם מספר מרכזי יוגה באירופה.
כיום, שמו ועבודתו הבינלאומית רבת המוניטין של סוומי וישנו דיבננדה ידועים מאוד בקהילת היוגה העולמית, ומעט מאוד אנשים בתחום היוגה לא מכירים את שמו. יש לו מרכזים בהודו - בנֶיָירְדַאם ליד טְרִיוָונְדרוּם בדרום הודו וב
אוּטָראקַאשִי בצפון. סוומי וישנו דיבננדה הוא איש מאוד פשוט, אשר כמו קוסם עשה פלאים בעולם המערבי וללא לאות פעל לאחד מחלוקות רבות, כשקבוצות תלמידים משתתפים במפעלו. הוא ניהל חיים של פשטות וכמעט לא דאג לעצמו, אלא לרווחתם של תלמידיו והצלחת משימתו . הוא חי חיים של אדם חסר תשוקות, ללא אנוכיות ובפשטות רבה. לפעמים עבד מאוד קשה ובמרץ ולעיתים היה נעלם חזרה לפסגות ההימליה, אוּטָראקַאשִי וגַנְגוֹטְרִי, להתבודדות, תרגול יוגה ומדיטציה. הוא ערך מספר מסעות בעולם ובהודו בשמו של סוומי שיבננדה. ראוי לציין שהייתה לו תכונה מיוחדת שאפילו אחרי שצבר מוניטין בתור מורה עולמי ליוגה, הוא תמיד מחשיב את עצמו כתלמידו העניו והמסור של המאסטר הגדול סוומי שיבננדה, ולעולם לא שכח להזכיר את שמו של שיבננדה כשהרצה בסמינרים, סדנאות, כנסים וסטסנג. הוא אדם טוב באופן יוצא מגדר הרגיל, פשוט בלבבו, אשר ידע לעבוד קשה ובנאמנות רבה לשמו של סוומי שיבננדה ושליחותו.

סוומי וישנו מתרגל באשרם ברישיקש, הודו


אתר ארגון שיבננדה העולמי אותו יִסֵד סוומי וישנו דיבננדה:

International Sivananda Yoga Vedanta Center
*** מרכז שיבננדה ליוגה בתל-אביב ***