יוגה ומערכת העיכול

נדיר שאנו נהנים מאוכל עם ההתלהבות של אכילתו כבפעם הראשונה ולומדים להחשיב שעשיית הצרכים היא כל דבר אחר חוץ מהנאה.
בהקשר זה מסופר על המלך אקְבָּאר שערך משתה גדול בעודו נהנה לשבת על מיטה ענקית מלאת כריות גדולות ורקדניות יפיפיות מבדרות אותו.
”מהו הדבר המענג ביותר בעולם?" שאל המלך את בִּירְבָּאל, החכם בשריו.
השיב בִּירְבָּאל, "ללכת לשירותים."
"מה?! אתה מתכוון להגיד שאתה נהנה לשבת על האסלה יותר מכל האוכל הנפלא הזה וכל הרקדניות היפות הללו?"
השיב בִּירְבָּאל "ללא צל של ספק, הוד מעלתך, ללכת לשירותים הוא אחד מהנאותיי הגדולות ביותר."
כולם צחקו למשמע תשובתו של בִּירְבָּאל. וכך בִּירְבָּאל, נחוש להוכיח את העניין חשב על תוכנית.
למחרת בערב, כשהמלך אקבאר נהנה מהמשתה ומופע הבידור, הכניס בירבאל חומר לקסטיבי רב עוצמה לכוס היין של המלך. החומר הלקסטיבי השפיע במהרה וזמן קצר לאחר מכן חש המלך לחץ וצורך חזק לרוקן את מעיו. כאשר התחיל לקום בִּירְבָּאל ציווה על אחת הרקדניות היפות ביותר של המלך, לבצע את הריקוד האהוב על המלך, כך שהמלך הוכרח לשבת קרוע בין רצונותיו.
המלך שוב התחיל לקום ואמר "אני חייב לעזוב אותך לרגע בִּירְבָּאל,"
"אבל הוד מעלתך" מחה בִּירְבָּאל "הם רק עכשיו מביאים את הארוחה החביבה עליך. אתה לא חושב שכדאי לאכול אותה בעודה חמה?"
שוב המלך ישב, הפעם פניו הביעו חרדה קלה, מכיוון שהלחץ הפנימי נבנה באיטיות אבל בּבטחה. לבסוף, עם מנה מהאוכל האהוב עליו עדיין בפיו, נעמד המלך ורץ במהירות אל מחוץ לחדר. מעט אחר-כך הוא שב עם חיוך גדול על פניו.
"אתה צדקת בירבאל. אין שום דבר יותר מענג מזה."


מערכת העיכול יכולה להיות המפתח לכמה מהרגעים המהנים ביותר שלנו, ואם נתייחס אליה ברגישות, גם המפתח לבריאות וחיוניות. היוגה יכולה לעזור לנו להיות מודעים לחלקים הבלתי מודעים של העיכול. זהו חלק מעוררות של המניפורה צ'קרא שתוצאתה הכנסת כוח, חיוניות ובריאות לחיינו.
רבים טוענים שיש להם עיכול מושלם, אך גם הם יפיקו יותר אם ילמדו לשפר את איכות השליטה המודעת על מערכת העיכול, דבר שיביא ליותר אנרגיית חיים ובריאות מתוך התהליכים הטבעיים של הגוף. טכניקות הניקוי הפנימי (שָׁט-קַרְמַאס) של ההָאטַה יוגה למשל, בשילוב תנוחות היוגה וההרפיה הם מפתח לשחרור שפע אנרגיה שנמצאת רדומה בתוך האדם. עיכול בריא יביא לקליטה של חומרים מזינים וסילוק רעלים גורמי מחלות. זה השלב הראשון של טיהור המערכת שבו אנו מסלקים את השכבה הראשונה של הלכלוך, המעכיר על בריאותנו בצורת מחלה. השלב הבא הוא להעמיק את יכולת ההרפיה של המתח הפנימי עד, שבסופו של דבר, מגיעים לנקודה של מפץ המודעות והאנרגיה שתופסים את מקומם.

מתוך "יוגה למערכת העיכול" של דר' סוואמי שנקרדבננדה