יוגה ואקופונקטורה

יוגה ואקופונקטורה

יוגה ואקופונקטורה

היום תנוחות היוגה יותר ויותר הולכות ומתקבלות על-ידי המערב. רוב האנשים ערים להשפעת היוגה על הגוף הפיזי. אך אינם יודעים מעבר לכך.
האסאנות שהם תנוחות היוגה הן יותר מסתם תרגיל פיזי, הן משפיעות על המעטה הפראני של הגוף האסטראלי. הגוף האסטראלי הוא העתק של הגוף הפיזי אך עשוי מחומר אתרי, גאזי.
בדומה למערכת העצבים המוכרת לנו בגוף הפיזי, קיימות בגוף האסטראלי תעלות אנרגיה. אנרגיה זאת נקראת – פראנה.
כדי להגיע לבריאות, חייבת הפראנה לזרום בתעלות האנרגיה ללא הפרעות. במזרח הרחוק פותחו שתי שיטות ריפוי עתיקות: אחת בסין והשנייה בהודו. שתיהן מבוססות על המערכת האנרגטית הנ"ל. השיטה הסינית נקראת: אקופונקטורה, והשיטה ההודית נקראת: האטה יוגה.
שתי השיטות מתייחסות לזרימת האנרגיה בגוף, אך התפתחו כל אחת, באופן עצמאי במינוח שונה.
לפי תורת היוגה, קיימים 72,000 נאדים שהם מעברים עצביים או תעלות שקיומם הוכח כאשר נמדדו ומופו באמצעים אלקטרוניים וראדיו- אקטיביים חדישים.
מתוך המספר העצום של הנאדים, 14 נאדים משמשים כתעלות עיקריות, הנאדים החשובים הם:

1. ימין – IDA
2. שמאל – PINGALA
3. מרכזי – SUSHUMNA

בתקופות קדומות למדו היוגים להפעיל את הנאדים באמצעות: תרגילי נשימה – פראנה יאמא, האסאנות, ונעילות – מודרות ובנדהות.
על-ידי תרגול והפעלה של 3 הנאדים העיקריים ו 11- נוספים, הגיעו היוגים לשליטה על כל 72,000 הנאדים.
לפי הרפואה הסינית המסורתית, המארידיאנים – JING והקולטוראלים LO – משמשים מעברים בגוף האדם, בהם זורמים דם ואנרגיה חיונית – מארידיאנים הם "הגזעים" בגוף ואילו הקולטוראלים הם "הענפים" המסתעפים מהגזעים ומחברים בין המארידיאנים.
המארידיאנים והקולטוראלים יוצרים רשת, המקשרת בין החלקים החיצוניים והפנימיים של הגוף ומווסתת את תפקודו.

את המארידיאנים אפשר לסווג ל- 2 קבוצות:

1. המעברים הרגילים – מכונים 12 התעלות.

2. המעברים הנוספים – מכונים 8 התעלות הנוספות.

כל אלה יחד יוצרים את מערכת התעלות.
המארידיאנים מתחלקים בגוף בצורה סימטרית. הם קשורים חיצונית ופנימית לגוף ויוצרים שלמות אורגאנית אחת. פנימית קשורים המארידיאנים למעיים, וחיצונית ל- 4 הגפיים, לעור ולאברי החישה.
תוך כדי חיפוש אחר מרפא למחלות, גילו הסינים הקדמוניים את סוד המישוש, דהיינו , גירוי נקודות מסוימות על פני הגוף, מביא הקלה לכאבים פנימיים. הם קראו לנקודות אלוPOINTS . במשך הזמן גילו שגירוי סדרה של נקודות מסוימות, מרפא מחלות של איברים פנימיים. הם קשרו את הנקודות האלה לתפקודי האיברים וכך יצרו את תיאורית המארידיאנים והקולטראלים.
במשך אלפי שנים, הרפואה הסינית בכללותה, התבססה על תיאורית המארידיאנים. תור פיתוח שיטות טיפול שונות. שבולטות ביניהן האקופונקטורה. להבהרת היחס בין נקודות אקופונקטורה ותנוחות היוגה, הרי נתונים אחדים:

נאדים ומרידיאנים


כפי שצוין, בשיטה היוגית המארידיאנים של האקופונקטורה נקראים נאדים. הנאדים מזרימי אנרגיה חיונית אשר נקראת פראנה, בשפה הסנסקריט.
פראנה הוא מקור כוחות החיים, החל במינרלים וגמור באדם. כאשר נחלשת הפראנה, הגוף אינו מסוגל להלחם בתנאים חיצוניים ופנימיים עוינים, ועלול להגיע למצבים פתולוגיים. כאשר פראנה מנותקת לגמרי – הגוף הפיזי מופרד מהגוף האסטראלי, מצב הנקרא: מוות
אחת ממטרות תנוחות היוגה היא להביא את הגוף והנפש למצב של שיווי משקל והרמוניה על ידי זרימה תקינה של הפראנה.
את תופעות הפראנה ניתן לראות כיום, בצילום קירליאני, צורתה בצילום: הילה זוהרת.
כאשר זרימת הפראנה אינה תקינה, זהו סימן למחלה עכשווית או עתידית, ניתן לחוש את הנאדים, כתוצאה מאימוני יוגה שונים: אסאנות, פראנה-יאמא, תרגילי נשימה ומדיטציה.
נקודות האקופונקטורה, הקיימות לאורך הנאדים/מארידיאנים הן אלקטרו-מגנטיות באופיין. נקודות אלה הן תאים קטנים, אליפסיים, המקיפים את הנימים שבעור, הורידים והעורקים ואיברים אחרים בגוף.
תאים אלה נקראים: BONHAM CORPUSCLES.
כוחות היוגה משפיעות על נקודות אקופונקטורה מסוימות, הן פועלות באופן ישיר כדי לאפשר שחרור ממתח.
ההרפיה אחרי כל תנוחה, מאפשרת לפראנה לזרום בגוף באופן תקין. אם יש מקום שבו היה עודף אנרגיה היא מועברת למקום שלוקה בחסר, כי הגוף מרפא את עצמו.
העוסקים בתנוחות יוגה, מסיבות פיזיות גרידא, משיגים גם ללא ידיעתם, את רוב היתרונות של טיפול באקופונקטורה על-ידי ויסות נכון של זרימת האנרגיה.
12 תנוחות היוגה הבסיסיות, משפיעות על כ – 500 נקודות לאורך הנאדים/מרידיאנים ומביאות ברכה לגוף ולנפש.


מתוך "Yoga Life" נובמבר – 1987

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?